תחומי התמחות:
קבעו עוד היום
פגישת ייעוץ ללא עלות

072-33-80-906
או מלאו פרטיכם בטופס הבא:
בישראל קיימות שתי ערכאות משפטיות אשר בסמכותן לדון ולפסוק בענייני גירושין – בתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים. לכל אחת מהערכאות ישנן סמכויות מחייבות המוגדרות בחוק ובפסיקה ולכן יש לדעת לאיזו מהערכאה כדאי לפנות.

בתי משפט | בתי דין


בית משפט לענייני משפחה:
בתי משפט לענייני משפחה הוקמו כדי לרכז את כל הנושאים והתביעות שבין בני משפחה, כולל תביעות כספיות אשר הצדדים לתביעה הינם בני משפחה אחת.

חוק בית המשפט לענייני משפחה, התשנ"ה-1995 קובע כי בני משפחה הינם:
  1. בן זוג, לרבות ידועה בציבור כאישתו, בן זוג לשעבר, בן זוג שנישואיו עמו פקעו ובלבד שנושא התובענה נובע מהקשר שהיה ביניהם בתקופה שבה היו בני זוג.
  2. ילד, לרבות ילד של בן זוג.
  3. ההורים, הורי בן זוג או בני זוגם "הורה" – לרבות הורה מאמץ או אפוטרופוס.
  4. נכד
  5. הורי הורים
  6. ואחים ואחיות, או אחים ואחיות של בן הזוג

בית משפט לענייני משפחה ידון במגוון תחומים הקשורים לדיני משפחה כגון: מזונות, חלוקת רכוש, משמורת ילדים, אפוטרופסות, סכסוכים בין בני משפחה, אימוץ, ירושה ועוד.

בית משפט לענייני משפחה שונה מערכאות משפטיות מקבילות בכך שאינו חייב להתבסס בהכרעותיו על ראיות וסדרי דין ויכול להפעיל שיקול דעת ולפסוק באופן גמיש יותר בהתאם לטובת העניין וכפי שהוא מוצא לנכון.

התחום שנמצא מחוץ לסמכותו הוא דיני גירושין ומתן גט הנידונים אך ורק בבתי הדין הרבניים. נטיית בתי המשפט לענייני משפחה היא לפסוק בהתאם לחוקי שוויון זכויות.
 

בתי דין רבניים – רבנות:
אתם יכולים להתחתן בקפריסין או בטקס אזרחי או רפורמי אך על מנת להתגרש תצטרכו לפנות אל בתי הרבניים.

בישראל הסמכות היחידה לדון בגירושין או נישואין ניתנת לבית הדין הרבני, זאת כמובן אם בני הזוג יהודים, תושבי המדינה או אזרחיה.

בנושא זה סמכותו של בית הדין הרבני היא מוחלטת אך בנושאים אחרים כמו – מזונות, חלוקת רכוש ומשמורת ילדים יש לו סמכות מקבילה לזו של בתי המשפט לענייני משפחה.

בתי הדין הרבניים פוסקים בהתאם לדין העברי.

עורך דין הבקיא בסמכויותיהם של שני בתי הדין יידע כיצד לנווט את ענייכם כך שתזכו לטיפול הטוב ביותר עבורכם.

כמו כן, בסמכות בתי הדין הרבניים טיפול בענייני ירושות וצוואות, מסורבות גט, גיור ועוד.

מרוץ סמכויות:
כיוון שלבית הדין הרבני ולבית המשפט לענייני משפחה ישנן סמכויות מקבילות בנושאי דיני משפחה ישנה חשיבות לאיזה מהם פונים על מנת לקבל את הטיפול הטוב ביותר לטובת הלקוח.

קיימים הבדלים מהותיים בין שתי הערכאות המשפטיות הללו – סוג הראיות הדרושות, החוקים לפיהם פועלים וגם הגישה הכללית לכל מקרה, ישנה חשיבות קריטית למקום שאליו מגישים את תביעת הגירושין.

כל אחד מבני הזוג מבקש להגיש את התביעה ראשון לערכאה השיפוטית הנוטה להיטיב לצרכיו. בן הזוג אשר מגיש את תביעתו ראשון יכול להשיג באמצעות הפעולה נקודות זכות במאבק הגירושין.

מצב זה מכונה מרוץ סמכויות – כל אחד מבני הזוג מנסה להשיג את השני ולהגיש ראשון את תביעתו לערכאה המשפטית העדיפה עליו.
 
 

מגדלי ב.ס.ר 4, קומה 35, רחוב מצדה 7, בני ברק | הנרייטה סולד 8 ב' רסקו סיטי באר שבע
  |  טל': 072-33-80-906  |  פקס: 03-613-44-76  |  E-mail: zbeitel@netvision.net.il


  גירושין     דיני משפחה     רכוש וממון     ירושות וצוואות     ידועים בציבור     בתי משפט | בתי דין